Klub sportowy Gwardia Bielsko-Biała powstał w 1981 roku. Do dziś wyszkolił wielu medalistów mistrzostw Polski w judo oraz Ju-Jutsu. Ponadto Klub prowadził szkolenia z zakresu samoobrony oraz szkolenia policyjne, a także przy współudziale partnera strategicznego firmy Adidas zajmuje się sprzedażą sprzętu sportowego.
Klub działa nieprzerwanie od momentu powstania do dziś. Wciąż prowadzi nowe nabory i szkoli zawodników już od najmłodszych lat. Posiadamy 3 grupy treningowe mianowicie: dzieci małe w wieku przedszkolnym i około-przedszkolnym; dzieci starsze; młodzież doświadczona i seniorzy. Nasi zawodnicy startują w wielu zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich w dyscyplinach Judo oraz Ju-Jutsu. Dodać trzeba, że wielu z nich odnosi sukcesy nawet na arenach międzynarodowych.
Wspomnieć trzeba również o działalności w zakresie organizowania kursów, prowadzonych przez naszych trenerów. Są to kursy w zakresie szkolenia policyjnego, samoobrony etc.
Trenerzy
Aktualnie w klubie treningi prowadzi trzech trenerów. Są to:
Katarzyna Mazur
Sebastian Sojka
Sylwester Włodarczyk
HISTORIA
Mieczysław Malczewski rozpoczął swoją pracę szkoleniową jako instruktor w sekcji Judo Gwardii Katowice. Spędził tam cztery lata, szkoląc młodych adeptów tego niełatwego sportu walki. Ciągle jednak myślał o utworzeniu sekcji judo w Bielsku-Białej.
2 maja 1970 r. powstała w Bielsku-Białej filia katowickiej "Gwardii". W pierwszym etapie trener Malczewski zdobył ponad 30 adeptów judo. Po niespełna roku pracy trzech jego podopiecznych wywalczyło medale podczas mistrzostw Polski młodzików we Wrocławiu w 1971 r.
Treningi w tym czasie odbywały się w sali Międzyzakładowego Domu Kultury Włókniarzy lub w sali Domu Ludowego w Lipniku. Z początku szło trudno. Wiele ćwiczeń ogólnych, setki tych samych padów, chwytów i skłonów. Wielu odeszło, byli mało wytrwali. Ci co pozostali, osiągali spore sukcesy. Judo jest sportem pięknym, ale jest sportem również trudnym. Aby dojść do sukcesu trzeba wielu lat intensywnej pracy. Dla każdego zawodnika należy dobrać inny styl ataku i obrony, w zależności od warunków fizycznych, siły, wagi i wzrostu.
Dla barw katowickiej "Gwardii" podopieczni trenera Malczewskiego zdobyli ponad 70 medali, głównie w Mistrzostwach Polski w młodszych kategoriach wiekowych.
5 października 1978 r. powołano do życia Gwardyjskie Koło Sportowe "GWARDIA" Bielsko- Biała.
1981 r. przemianowany w samodzielny Klub Sportowy "Gwardia". 24 września 1988 r. odbyły się I Mistrzostwa Gwardyjskiego Pionu Sportowego MSW juniorek i juniorek młodszych w judo. Turniej GPS stanowił główny akcent jubileuszu 10-lecia Klubu Sportowego "Gwardia" Bielsko-Biała.
W 2001 r. "Gwardia" obchodziła 20- lecie istnienia. Dwadzieścia lat w życiu klubu to niedługi okres, a mimo to judocy Gwardii Bielsko- Biała już na trwałe wpisali się swoimi wynikami do historii tak gwardyjskiego, jak i polskiego judo. Początkowo "punktowali" na rzecz katowickiej Gwardii, po latach uznali, iż czas pracować na własny rachunek. Do najbardziej znanych zawodników zaliczają się:
Krzysztof Kurczyna,
Andrzej Grzegorzek,
Andrzej Basik,
Michał Adamczyk
Lucyna Moczek,
Mariola Giza,
Anna Herczyńska,
Anita Kubica,
Barbara Gdańska
oraz obecnie:
Agnieszka Chlipała,
Anna Duśko,
Monika Dikow,
Monika Cabaj,
Barbara Harężlak,
Agnieszka Zabrocka.
Klub gwardyjski w Bielsku-Białej wciąż znajduje się na fali. W sekcji nie ma ani jednego zawodnika kupionego, za to kilku naszych wychowanków zasiliło inne kluby. Wszystko to sprawia, że w sekcji panuje dobra atmosfera.